برنج

روش های از بین بردن شپشک برنج

روش های از بین بردن شپشک برنج

روش های از بین بردن شپشک برنج: شپشک برنج که به زبان گیلانی به آن خرک هم می گویند به نوعی حشره گفته می‌شود که در اثر رطوبت برنج وجود می آید.
البته این حشره برای سلامتی انسان تهدیدی محسوب نمی‌شود و اما وجود شپشک در زمان تمیز کردن و درست کردن برنج می‌تواند بسیار دردسرساز باشد.

روش های از بین بردن شپشک برنج

1- استفاده از گوگرد

حشره شپشک به گوگرد و بوی آن حساس می باشد و به همین دلیل شما می توانید با استفاده از گوگرد و یا حتی استفاده از جعبه کبریت در کیسه برنج باعث فرار این حشره موذی شوید.

2- برگ بو یا برگ چریش

 

برگ بو و برگ چریش

روش های از بین بردن شپشک برنج

 

این حشره موذی و مشکل‌ساز برای غلات به برگ بو و برگ چریش نیز همانند گوگرد حساسیت دارد و می‌توان با استفاده از این دو آنها را فراری داد.( در هنگام استفاده از این روش مواد غذایی دیگر را در نزدبکی برنج قرار ندهید تا هنگام فرار وارد آنها نشوند)

3-استفاده از خورشید

راه دیگر از بین بردن شپشک قرار دادن برنج در زیر نور آفتاب می باشد، البته نه با کیسه بلکه می‌توانیم برنج را در سینی یا پارچه زیر نور خورشید گذاشته تا شپشک ها به سرعت خارج شود.(سعی کنید این کار را در حیاط انجام دهید و در نزدیکی مواد غذایی دیگر نباشد).

4-فریز کردن برنج

شما می توانید با فریز کردن برنج به مدت چهار روز از تخم گذاری شپشک ها جلوگیری کنید.

5-استفاده از قرص برنج

حتما همه شما نام قرض برنج را شنیده اید.یکی از موارد مصرف و در واقع آخرین راه پیشنهادی استفاده از قرص برنج است.

به این صورت که قرص برنج را لای روزنامه پیچیده و در بین کیسه های برنج قرار دهید،اگر کیسه یا کیسه های برنج را در یک پلاستیک در بسته قرار دهید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت.

 

در صورت داشتن بچه کوچک از 4 روش دیگر استفاده کنید.

 

با خواندن مقاله نحوه ی نگهداری برنج و رعایت نکاتی که در آن جا بیان شده است، برنج های شما دچار شپشک نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.