برنج

برنج‌ چیست

برنج چیست

برنج‌ چیست

برنج‌ چیست: برنج  (با نام علمی Oryza Sativa) یکی از مهم‌ترین غلات و از گیاهان علفی مهم در قاره آسیاست. برنج از خانواده گرامینه‌ها (گندمیان) بوده، دارای انواع یک ساله و چند ساله می‌باشد. دانه برنج و فراورده‌های بدست آمده از آن تقریبا 40 درصد غذای مورد نیاز نصف مردم دنیا را تشکیل می‌دهند.

ساقه برنج

ساقه برنج راست ، استوانه‌ای و جز در قسمتی که گره‌ها وجود دارند تو خالی است. ارتفاع ساقه به 60 تا 200 سانتیمتر می‌رسد. برنج علاوه بر ساقه اصلی ، 4 تا 5 ساقه فرعی دارد. برگهای برنج به صورت متناوب در دو ردیف در دو طرف ساقه قرار گرفته‌اند.

برگ برنج

برگ برنج دارای غلاف ، پهنک ، زبانک و گوشوارک است. همچنین برنج مانند گندم ، دارای گل آذین خوشه‌ ای می‌باشد که دانه‌ ها در آن قرار می‌گیرند. برخلاف سنبلچه‌ های گندم، جو و ذرت که فشرده و نزدیک به هم هستند، سنبلچه‌ های برنج به صورت غیر فشرده روی محور های اصلی و فرعی گل آذین قرار می‌گیرد.

میوه برنج

میوه برنج دارای غلافی سفید رنگ ، قهوه‌ای ، کهربایی ، قرمز یا بنفش است که این میوه را به همراه غلاف آن ، شلتوک می‌نامند. برای قابل استفاده شدن برنج برای انسان ، باید شلتوک را پوست کنند، یعنی غلاف را از دانه جدا نمایند.

 

گیاه برنج

مواردی که در کشت برنج موثرند

  • نور مناسب
  • دمای مناسب و رو به گرم
  • رطوبت بالا همانند رطوبت استان های شمالی
  • آب زیاد(برنج باید نا زمان برداشت در آب قرار داشته باشد)
  • خاک حاصل خیز

با این توضیحات پرواضح است که کشت برنج در هرجایی امکان پذیز نیست ودلیل اینکه استان های شمالی منبع برنج ایران هستند موارد فوق است.

درواقع برنج گیاهی است که هم به گرما زیاد نیاز دارد هم به آب فراوان از این رو انواع مختلف برنج با توجه به شرایط آب و هوایی به وجود آمده است.

برنج ها دارای گونه های مختلفی هستند که چند نوع رو نام میبریم:

گونه های برنج

– برنج اصیل

– برنج باسماتی

– برنج هندی و پاکستانی (مشابه اند)

– برنج وحشی

– برنج سیاه

برنج در ایران

بعد از حمله مسلمانان به ایران کشت و زر برنج در ایران شدت بیشتری گرفت و بعد از مدتی بعد از نان به غذای اصلی مردم تبدیل شد.

جزئیات بیشتر راجع به نحوه کشت برنج را میتوانید از اینجا بخوانید.

بهترین برنج های ایرانی

برنج های ایرانی زیادی در بازار موجود هستند که محبوب ترین آنها برنج هاشمی می باشد.

البته برنج های دیگری هم هستند که طرفداران زیادی دارند مانند برنج طارم، برنج دمسیاه، برنج بینام و..

 

خرید عمده

ما در گیلان برنج بهترین برنج های ایرانی را برایتان فراهم آورده ایم تا بتوانید با خیال راحت از برنج مورد علاقه خود را تهیه کنید.

برای مشاوره و خرید عمده میتوانید از شماره تلفن های موجود درسایت یا از طریق واتساپ اقدام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.